Regulamin użytkowania materaca

REGULAMIN UŻYTKOWANIA MATERACA

Prawidłowe użytkowanie materaca gwarantuje jego długą żywotność. Poniżej określono zasady użytkowania materacy oferowanych przez firmę po nazwą PPHU Grizzly Jacek Kafel NIP: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe „GRIZZLY” Jacek Kafel NIP: 5471930540 REGON: 241355972

Zalecenia ogólne:
1. Materac jednostronny należy użytkować wyłącznie po stronie określonej przez producenta (pikowana).
2. Materac dwustronny użytkuje się po obu stronach.
3. W przypadku materaca dwustronnego, zaleca się jego obracanie co 6 miesięcy, w celu przedłużenia jego żywotności, a przede wszystkim poprawie higieny snu.
4. Materaca nie powinno się kłaść bezpośrednio na podłodze, ponieważ powinien mieć on zapewniony swobodny przepływ powietrza oraz może ulec zawilgotnieniu w jego dolnej części. Dlatego też zaleca się użytkowanie materacy w komplecie z odpowiednim stelażem.
5. Nie należy skakać po materacu, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia – naruszyć jego konstrukcję.
6. Nie można użytkować w nadmierny sposób krawędzi materaca, ponieważ skoncentrowany na małej powierzchni nacisk może je osłabić.
7. Materaców zamontowanych na ramie lub z matą kokosową nie należy zginać, gdyż spowoduje to uszkodzenie struktury wewnętrznej materaca.
8. Wymiana materaca uzależniona jest bezpośrednio od rodzaju użytych surowców. Przyjmuje się, iż okres użytkowania materaca wynosi 10 lat. Z powodów higienicznych zaleca wymianę po upływie 5 lat.
Higiena materaca:
1. Każdy materac posiada informacje o sposobie jego czyszczenia. Należy stosować odpowiadające oznaczeniom możliwości prania tj. chemicznie, na mokro, przy pomocy pary wodnej.
2. Każdy materac winno się regularnie odkurzać likwidując w ten sposób kurz i roztocza.
3. Należy prać wyłącznie te pokrowce materacy, które mają wyraźne i jednoznaczne oznaczenia o możliwości ich prania w określonej temperaturze.
4. W przypadku zalania cieczą, materac należy suszyć w pozycji poziomej, aby wilgoć odparowywała w jednym kierunku. Zdejmowany pokrowiec suszymy osobno. Znaczne zmoczenie materaca może wpłynąć na jego jakość.
5. Po przespanej nocy, winno się pozostawić odkryty materac przez co najmniej 20 min
w celu jego wyschnięcia i przewietrzenia.
Ochrona materaca:
1. Na materace należy zastosować prześcieradła, ochraniacze lub przekładki. Winno się również stosować przynajmniej jeden ochraniacz pod materac, który zabezpiecza go przed zniszczeniem od strony stelaża.
2. Stelaż, na którym będzie położony materac, powinien być wykonany z listew sosnowych lub bukowych – sprężynujących. Ten typ stelaża zapewnia naturalną wentylację materaca.
3. W przypadku materacy sprężynowych odległość między listwami nie powinna być większa niż 30-40 mm, dla pozostałych materacy odległość ta może wynosić 50-60 mm.
4. Użytkowanie materaca na stelażach typu sprężynowo–siatkowych nie jest wskazane, gdyż może nastąpić jego uszkodzenie. Podczas eksploatacji materacy, które zostały położone na stelażach z możliwością regulacji wysokości, należy pamiętać, aby części regulowane materaca nie były nadmiernie obciążane.
5. Nie należy obciążać materaca gdy część materaca i stelaża jest uniesiona do góry.